Scores From Around The State 11/13/15

on

CLASS 6A Division I

Region I Bi-District

DeSoto 35, Coppell 31

Odessa Permian 49, Arlington Bowie 12

South Grand Prairie 24, Euless Trinity 21

Allen 50, Byron Nelson 14

Amarillo 44, EP Montwood 27

Arlington Martin 76, Midland 18

Denton Ryan 56, Plano East 33

 

Region II Bi-District

 

Humble Atascocita 32, Klein Collins 27

Killeen Shoemaker 10, Garland Sachse 7

Austin Westlake 35, Round Rock 14

Belton 64, Garland Rowlett 51

Dallas Skyline 21, Richardson Lake Highlands 10

North Mesquite 56, Irving MacArthur 25

Round Rock Cedar Ridge 47, Austin Bowie 17

The Woodlands 16, Klein Oak 7

Region III Bi-District

Dickinson 31, Alief Elsik 28

Galena Park North Shore 52, Pasadena Dobie 17

Houston Lamar 38, Katy Morton Ranch 17

League City Clear Springs 28, Alief Taylor 24

Pearland 32, Beaumont West Brook 0

Region IV Bi-District

Converse Judson 40, SA Churchill 13

Harlingen 60, Edinburg Economedes 7

Laredo United 63, La Joya Juarez-Lincoln 13

McAllen Memorial 27, Laredo United South 24

SA Northside Stevens 43, SA East Central 6

Smithson Valley 17, SA Reagan 7

Weslaco 49, Los Fresnos 28

CLASS 6A Division II

Region I Bi-District

Arlington Lamar 39, Abilene 33

Denton Guyer 41, Lewisville Hebron 26

EP Americas 35, Lubbock Monterey 28

EP Eastwood 47, Wolfforth Frenship 40

Lewisville Marcus 57, Keller Fossil Ridge 14

Mansfield 45, Colleyville Heritage 22

San Angelo Central 45, Arlington 28

Southlake Carroll 37, Cedar Hill 33

Region II Bi-District

Dallas Highland Park 38, Irving Nimitz 12

Dallas Jesuit 42, Mesquite Horn 21

Hewitt Midway 41, Garland 20

Pflugerville Hendrickson 64, Austin High 13

Rockwall 67, Copperas Cove 35

Spring 28, The Woodlands College Park 10

Spring Westfield 35, Humble Kingwood 14

Region III Bi-District

Cypress Creek 34, Aldine Davis 32

Cypress Ranch 44, Houston Memorial 13

Katy 77, Houston Westside 0

League City Clear Creek 63, Fort Bend Travis 10

Manvel 71, Channelview 21

Pearland Dawson 37, La Porte 10

Region IV Bi-District

Cibolo Steele 62, SA MacArthur 13

SA Northside Brandeis 49, CC Carroll 21

San Benito 35, PSJA North 7

Schertz Clemens 54, SA Johnson 51

CLASS 5A Division I

Region I Bi-District

Abilene Cooper 45, Amarillo Caprock 43

Burleson Centennial 30, FW Arlington Heights 29, OT

Canyon Randall 21, Plainview 14, OT

EP Chapin 32, EP Bel Air 2

Region II Bi-District

Longview 31, Lufkin 10

Mesquite Poteet 40, Carrollton Smith 0

Rockwall-Heath 27, Carrollton Creekview 7

Wylie East 71, Lewisville The Colony 48

Region III Bi-District

Bryan 31, Manor 21

Magnolia West 54, Houston Madison 20

Richmond Foster 31, Fort Bend Elkins 7

Richmond George Ranch 55, Fort Bend Bush 14

Temple 62, Willis 6

Region IV Bi-District

Austin Vandegrift 61, Bastrop Cedar Creek 7

Cedar Park Vista Ridge 44, Austin LBJ 27

Corpus Christi Veterans Memorial High 33, Donna 21

Edinburg Vela 48, Brownsville Porter 21

Lockhart 34, SA Highlands 16

San Marcos 21, SA Harlandale 18

CLASS 5A Division II

Region I Bi-District

Burleson 50, FW South Hills 14

Canyon 58, San Angelo Lake View 37

Lake Dallas 49, FW Brewer 14

Lubbock Cooper 26, Dumas 20

WF Rider 61, FW Dunbar 20

Region II Bi-District

Hallsville 24, Ennis 23

Region III Bi-District

A&M Consolidated 35, Waco 20

Angleton 21, Texas City 14

College Station 38, Hutto 6

Crosby 42, Lumberton 13

Houston North Forest 41, Brenham 35

Magnolia 42, Houston Sharpstown 0

Port Neches-Groves 42, Dayton 41

Region IV Bi-District

Boerne-Champion 52, Houston Sam Houston 22

CC Calallen 41, Castroville Medina Valley 6

Edcouch-Elsa 50, Roma 32

Kerrville Tivy 63, SA McCollum 21

Mission Sharyland 45, Mercedes 35

Somerset 24, Gregory-Portland 17

CLASS 4A Division I

Region I Bi-District

Andrews 48, Lubbock Estacado 21

Brownwood 29, Graham 26

Levelland 52, Fabens 7

Mineral Wells 27, Snyder 22

Pampa 47, Clint Mountain View 13

Stephenville 49, Decatur 28

Region II Bi-District

Alvarado 33, Wilmer-Hutchins 12

Athens 59, Princeton 36

Kaufman 37, Paris 21

Kennedale 65, Dallas Carter 26

Pittsburg 35, Crandall 24

Region III Bi-District

Navasota 52, West Columbia 16

Silsbee 67, Tyler Chapel Hill 46

Stafford 62, Houston Sterling 18

Region IV Bi-District

China Spring 63, Boerne 12

Gatesville 51, Taylor 25

Gonzales 26, Rio Grande City Grulla 21

La Feria 67, Beeville Jones 31

La Vernia 70, Zapata 7

Liberty Hill 47, Burnet 28

Rockport-Fulton 55, Kingsville King 28

Waco La Vega 42, Fischer Canyon Lake 10

CLASS 4A Division II

Region I Bi-District

Anna 27, Dallas Madison 16

Aubrey 41, Ferris 0

Celina 63, Venus 0

Perryton 14, Midland Greenwood 9

Region II Bi-District

Center 51, Emory Rains 14

Fairfield 61, Diboll 9

Gilmer 40, Texarkana Pleasant Grove 36

Region III Bi-District

Bellville 49, Salado 7

Caldwell 28, Columbus 21

Giddings 35, Sweeny 7

Hamshire-Fannett 52, Houston Kashmere 20

Wharton 27, La Grange 24

Region IV Bi-District

Cuero 48, Port Isabel 14

Devine 46, Lytle 42

Llano 42, Crystal City 26

Sinton 41, Raymondville 8

Wimberley 35, Pearsall 7

CLASS 3A Division I

Region I Bi-District

Bowie 44, Clyde 40

Breckenridge 21, Brady 14

Wall 56, Boyd 6

Region II Bi-District

Big Sandy Harmony (Gilmer) 25, Redwater 21

Callisburg 29, Scurry-Rosser 14

Mineola 49, Pattonville Prairiland 0

Pottsboro 28, Commerce 0

Sunnyvale 35, Van Alstyne 7

Whitesboro 21, Caddo Mills 7

Region III Bi-District

Malakoff 41, Buna 14

Rockdale 42, Comanche 27

Region IV Bi-District

Altair Rice 35, Comfort 29

Aransas Pass 28, George West 20

Edna 40, Universal City Randolph 7

Hallettsville 43, Falfurrias 6

Luling 28, Vanderbilt Industrial 27

Mathis 22, San Diego 8

CLASS 3A Division II

Region I Bi-District

Cisco 48, Amarillo Highland Park 18

Coleman 75, Alpine 39

Colorado City 22, Big Lake Reagan County 15

Eastland 47, Spearman 27

Idalou 59, Holliday 17

Sonora 34, Ballinger 21

Region II Bi-District

Leonard 29, Alba-Golden 26

Omaha Pewitt 34, Winona 25

Sadler S&S Consolidated 15, Lone Oak 0

Waskom 50, De Kalb 7

Region III Bi-District

Clifton 46, Palmer 7

Corrigan-Camden 64, Trinity 28

Crockett 48, Lexington 14

Dublin 18, Blooming Grove 15

Franklin 45, Garrison 21

Jarrell 47, Maypearl 25

Newton 56, Buffalo 7

Region IVBi-District

Blanco 18, Van Vleck 7

East Bernard 61, Karnes City 0

El Maton Tidehaven 28, Stockdale 14

Hebbronville 32, Banquete 29

Odem 43, Cotulla 18

Santa Gertrudis Academy 24, Dilley 21

CLASS 2A Division I

Region I Bi-District

Hawley 60, Anthony 0

Panhandle 35, New Deal 31

Stratford 42, Floydada 14

Wellington 28, Abernathy 8

Region II Bi-District

Blue Ridge 53, Bogata Rivercrest 20

Bosqueville 34, Hico 27

Crawford 53, De Leon 14

Tolar 41, Mart 35

Region III Bi-District

Alto 63, Groveton 14

Price Carlisle 66, Anderson-Shiro 20

San Augustine 27, Ore City 12

Shelbyville 46, Big Sandy 19

Region IV Bi-District

Flatonia 48, CC London 7

Holland 36, Harper 22

Mason 43, Rosebud-Lott 6

Moody 17, Johnson City 14

CLASS 2A Division II

Region I Bi-District

Crosbyton 21, Sundown 6

Seagraves 56, Lockney 22

Sunray 48, Sudan 19

Vega 49, Gruver 13

Region II Bi-District

Albany 54, Haskell 17

Electra 49, Baird 14

Hamlin 31, Santo 24, OT

Iraan 54, Miles 0

Seymour 55, Cross Plains 13

Van Horn 46, Bronte 13

Region III Bi-District

Era 22, Italy 21

Hubbard 50, Celeste 0

Lindsay 66, Chilton 20

Muenster 55, Meridian 25

Normangee 64, Overton 36

Region IV Bi-District

Bruni 47, Leakey 7

D’Hanis 34, Agua Dulce 0

La Pryor 52, Benavides 12

Woodsboro 41, Rocksprings 20

CLASS 1A Division I

Region I Bi-District

Borden County 76, Anton 8

Meadow 52, Lamesa Klondike 39

Region II Bi-District

Crowell 74, Ira 28

Garden City 80, Robert Lee 34

Region III Bi-District

Newcastle 36, May 22

Zephyr 72, Paint Rock 8

Region IV Bi-District

Abbott 56, Blum 38

Savoy 77, Apple Springs 28

CLASS 1A Division II

Region I Bi-District

Follett 68, McLean 22

Lefors 74, Groom 70

Whitharral 48, Amherst 42

Region II Bi-District

Balmorhea 60, Ackerly Sands 14

Imperial Buena Vista 64, Dell City 14

Rising Star 56, Blackwell 8

Region III Bi-District

Chillicothe 56, Throckmorton 44

Region IV Bi-District

Mount Calm 84, High Island 52

Richland Springs 70, Walnut Springs 22

TAIAO Division II First Round

Stephenville Faith 68, Waco Parkview Christian 7

TAPPS 6 ManDivision I First Round

Midland Trinity 52, Logos Prep 6

Division III First Round

Fredericksburg Heritage 58, Alvin Living Stones 0

WF Christian 58, Richardson Canyon Creek 12

TCAL6-Man Division 1First Round

Houston Texas Christian 66, Houston Mt. Carmel 10

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login