Texas HS Football State Champions

PVIL State Champions to be added soon

2018
6A Division I – Galena Park North Shore 41, Duncanville 36
6A Division II – Longview 35, Beaumont West Brook 34
5A Division I – Dallas Highland Park 27, Alvin Shadow Creek 17
5A Division II – Aledo 55, Fort Bend Marshall 19
4A Division I – Waco La Vega 35, Liberty Hill 21
4A Division II – Cuero 40, Texarkana Pleasant Grove 28
3A Division I – Grandview 35, Malakoff 21
3A Division II – Newton 21, Canadian 16
2A Division I – Mason 44, New Deal 6
2A Division II – Mart 76, Gruver 33
1A Division I (Six Man) – McLean 100, Milford 70
1A Division II (Six Man) – Strawn 48, Follett 0

2017
6A Division I – Allen 35, Austin Lake Travis 33
6A Division II – Cy-Fair 51, Waco Midway 35
5A Division I – Dallas Highland Park 53, Manvel 49
5A Division II – College Station 20, Aledo 19
4A Division I – Carthage 49, Kennedale 21
4A Division II – Texarkana Pleasant Grove 41, West Orange-Stark 21
3A Division I – Rockdale 45, Brock 29
3A Division II – Newton 40, Gunter 16
2A Division I – Mart 34, Refugio 21
2A Division II – Muenster 27, Tenaha 20
1A Division I (Six Man) – Gail Borden County 60, Jonesboro 22
1A Division II (Six Man) – Strawn 78, Balmorhea 42

2016
6A Division I – Austin Lake Travis 41, Conroe The Woodlands 13
6A Division II – DeSoto 38, Cibolo Steele 29
5A Division I – Dallas Highland Park 16, Temple 7
5A Division II – Aledo 24, Corpus Christi Calallen 16
4A Division I – Carthage 31, Abilene Wylie 17
4A Division II – West Orange-Stark 24, Sweetwater 6
3A Division I – Mineola 35, Yoakum 14
3A Division II – Gunter 43, Boling 7
2A Division I – Refugio 23, Crawford 20
2A Division II – Bremond 49, Iraan 28
1A Division I (Six Man) – Gail Borden County 60, Jonesboro 12
1A Division II (Six Man) – Richland Springs 96, Balmorhea 50

2015
6A Division I – Galena Park North Shore 21, Austin Westlake 14 (OT)
6A Division II – Katy 34, Austin Lake Travis 7
5A Division I – Richmond George Ranch 56, Mansfield Lake Ridge 0
5A Division II – Cedar Park 22, Frisco Lone Star 6
4A Division I – Waco La Vega 33, Argyle 31
4A Division II – West Orange-Stark 22, Celina 3
3A Division I – Brock 43, Cameron Yoe 33
3A Division II – Waskom 33, Franklin 21
2A Division I – Canadian 61, Refugio 29
2A Division II – Bremond 35, Albany 20
1A Division I (Six Man) – Abbott40, Crowell 30
1A Division II (Six Man) – Richland Springs 72, Follett 26

2014
6A Division I – Allen 47, Cypress Ranch 16
6A Division II – Cedar Hill 23, Katy 20
5A Division I – Aledo 49, Temple 45
5A Division II – Ennis 38, Cedar Park 35
4A Division I – Navasota 42, Argyle 35 (2OT)
4A Division II – Gilmer 35, West Orange-Stark 25
3A Division I – Cameron Yoe 70, Mineola 40
3A Division II – Waskom 41, Newton 22
2A Division I – Canadian 34, Mason 7
2A Division II – Bremond 28, Albany 21
1A Division I (Six Man) – Crowell 62, May 16
1A Division II (Six Man) – Throckmorton 66, Groom 20

2013
5A Division I – Allen 63, Pearland 28
5A Division II – Cedar Hill 34, Katy 24
4A Division I – Denton Guyer 31,
SA Brennan 14
4A Division II – Aledo 38, Brenham 1
0
3A Division I – Carthage 34, Kilgore 23
3A Division II – Argyle 38, Fairfield 33
2A Division I – Cameron Yoe 35, Wall 14
2A Division II – Cisco 56, Refugio 36
1A Division I – Stamford 41, Shiner 28
1A Division II – Wellington 42, Falls City 20
6-Man Division I – Crowell 78, May 52
6-Man Division II – Grandfalls-Royalty 73, Milford 28

2012
5A Division I – Allen 35, Houston Lamar 21
5A Division II – Katy 35, Cedar Hill 24
4A Division I – Denton Guyer 48, Georgetown 37
4A Division II – Cedar Park 17, Lancaster 7
3A Division I – Stephenville 70, El Campo 35
3A Division II – Navasota 39, Gilmer 3
2A Division I – Cameron Yoe 38, Daingerfield 20
2A Division II – East Bernard 56, Corsicana Mildred 14
1A Division I – Stamford 35, Mart 28
1A Division II – Munday 42, Tenaha 14
6-Man Division I – Throckmorton 72, Abbott 30
6-Man Division II – Richland Springs 60, Follett 14

2011
5A Division I – Southlake Carroll 36, Fort Bend Hightower 29
5A Division II – Spring DeKaney 34, Cibolo Steele 14
4A Division I – Lake Travis 22, Hewitt-Waco Midway 7
4A Division II – Aledo 49, Manvel 28
3A Division I – Tyler Chapel Hill 20, Alvarado 19
3A Division II – Wimberley 21, Argyle 14
2A Division I – Melissa 28, Hempstead 15
2A Division II – Refugio 36, Cisco 35
1A Division I – Mason 62, Stamford 40
1A Division II – Tenaha 52, Munday 28
6-Man Division I – Throckmorton 48, Borden County 36
6-Man Division II – Richland Springs 76, Motley County 28

2010
5A Division I – Pearland 28, Euless Trinity 24
5A Division II – Cibolo Steele 24, Denton Guyer 21
4A Division I – Lake Travis 27, Denton Ryan 7
4A Division II – Aledo 69, La Marque 34
3A Division I – Henderson 28, Tyler Chapel Hill 21
3A Division II – Carthage 47, Coldspring-Oakhurst 22
2A Division I – Daingerfield 33, Cameron Yoe 27
2A Division II – Idalou 20, Lexington 3
1A Division I – Mart 28, Goldthwaite 7
1A Division II – Falls City 32, Windthorst 7
6-Man Division I – Garden City 82, Throckmorton 68
6-Man Division II – Richland Springs 46, Sterling City 0

2009
5A Division I – Euless Trinity 41, Austin Westlake 38 (OT)
5A Division II – Abilene 28, Katy 17
4A Division I – Lake Travis 24, Longview 17
4A Division II – Aledo 35, Brenham 21
3A Division I – Gilmer 43, Abilene Wylie 26
3A Division II – Carthage 13, Graham 12
2A Division I – Pilot Point 35, Kirbyville 18
2A Division II – Daingerfield 62, Bushland 14
1A Division I – Goldthwaite 29, Canadian 25
1A Division II – Cayuga 38, Albany 24
6-Man Division I – Garden City 122, Strawn 88
6-Man Division II – Borden County 28, Roscoe Highland 14

2008
5A Division I – Allen 21, Fort Bend Hightower 14
5A Division II – Katy 17, Wylie 3
4A Division I – Lake Travis 48, Longview 23
4A Division II – Sulphur Springs 69, Dayton 49
3A Division I – Prosper 17, Waco La Vega 10
3A Division II – Carthage 49, Celina 37
2A Division I – Muleshoe 48, Kirbyville 26
2A Division II – Daingerfield 26, Cisco 8
1A Division I – Canadian 38, Mart 7
1A Division II – Stratford 24, Cayuga 13
6-Man Division I – Strawn 58, Follett 29
6-Man Division II – Borden County 54, Woodson 8

2007
5A Division I – Euless Trinity 13, Converse Judson 10
5A Division II – Katy 28, Pflugerville 7
4A Division I – Lamar Consolidated 20, Copperas Cove 14
4A Division II – Lake Travis 36, Highland Park 34
3A Division I – Liberty Hill 38, Gilmer 13
3A Division II – Celina 21, China Spring 14
2A Division I – Farmersville 27, Tatum 24
2A Division II – Canadian 40, Elysian Fields 25
1A Division I – Munday 26, Bremond 6
1A Division II – Alto 22, Seymour 0
6-Man Div. I – Richland Springs 98, Rule 54
6-Man Div. II – Motley County 44, Woodson 38

2006
5A Division I – Southlake Carroll 43, Austin Westlake 29
5A Division II – Cedar Hill 51, Cypress Falls 17
4A Division I – San Antonio Alamo Heights 40, Copperas Cove 28
4A Division II – La Marque 34, Waco 14
3A Division I – Texarkana Liberty-Eylau 35, Robinson 34
3A Division II – Liberty Hill 22, Celina 19
2A Division I – Tatum 32, Littlefield 14
2A Division II – Mart 23, Cisco 13
1A Division I – Alto 42, McCamey 13
1A Division II – Chilton 20, Windthorst 10
6-Man Div. I – Richland Springs 78, Rule 58
6-Man Div. II – Vernon Northside 60, Jayton 41

2005
5A Division I – Euless Trinity 28, Converse Judson 14
5A Division II – Southlake Carroll 34, Katy 20
4A Division I – Highland Park 59, Marshall 0
4A Division II – Hebron 28, Corpus Christi Calallen 0
3A Division I – Wimberley 21, Gainesville 7
3A Division II – Tatum 38, Hutto 34
2A Division I – Newton 28, Argyle 20
2A Division II – Celina 28, Omaha Paul Pewitt 12
1A – Stratford 21, Big Sandy 20
6-Man – Throckmorton 68, Turkey Valley 22

2004
5A Division I – Tyler Lee 28, Spring Westfield 21
5A Division II – Southlake Carroll 27, Smithson Valley 24
4A Division I – Ennis 23, Marshall 21
4A Division II – Kilgore 33, Dallas Lincoln 27
(2OT)
3A Division I –
Abilene Wylie 17, Cuero 14
3A Division II – Gilmer 49, Jasper 47
2A Division I – Boyd 17, Newton 14
2A Division II – Crawford 28, Troup 14
1A – Shiner 33, Stratford 19
6-Man – Richland Springs 58, Turkey Valley 38

2003
5A Division I – Galena P
ark North Shore 23, The Woodlands 7
5A Division II – Katy 16, Southlake Carroll 15
4A Division I – North Crowley 20, Bay City 6
4A Division II – La Marque 43, Denton Ryan 35
(3OT)
3A Division I – Gainesville 35, Burnet 24
3A Division II – Atlanta 34, Marlin 0
2A Division I – San Augustine 28, Tuscola Jim Ned 7
2A Division II – Garrison 27, Bangs 0
1A – Windthorst 28, Shiner 27
6-Man – Strawn 67, Fort Davis 62

2002
5A Division I – Converse Judson 33, Midland 32
5A Division II – Southlake Carroll 45, Smithson Valley 14
4A Division I – Texarkana 42, New Braunfels 11
4A Division II – Denton Ryan 38, Brenham 8
3A Division I – Everman 35, Burnet 14
3A Division II – Bandera 27, Greenwood 24
(2OT)
2A Division I – Corrigan-Camden 33, Bangs 14
2A Division II – Rosebud-Lott 34, Cisco 0
1A – Petrolia 39, Celeste 18
6-Man – Calvert 51, Sanderson 46

2001
5A Division I – Mesquite 14, San Antonio Taft 13
5A Division II – Lufkin 38,
Austin Westlake 24
4A Division I – Denton Ryan 42, Smithson Valley 35
(OT)
4A Division II – Ennis 21, Bay City 0
3A Division I – Everman 25, Sinton 14
3A Division II – Commerce 14, La Grange 11
2A Division I – Blanco 16, Van Alstyne 0
2A Division II – Celina 41, Garrison 35
1A – Burkeville 27, Celeste 8
6-Man – Whitharral 27, Richland Springs 20

2000
5A Division I – Midland Lee 33,
Austin Westlake 21
5A Division II – Katy 35, Tyler John Tyler 20
4A Division I – Bay City 24, Denton Ryan 2
4A Division II – Ennis 38, West Orange-Stark 24
3A Division I – Gatesville 14,
Abilene Wylie 10
3A Division II – La Grange 20, Forney 17
2A Division I – Sonora 27, Blanco 24
2A Division II – Celina 21, Mart 17
1A – Stratford 49, Burkeville 14
6-Man – Panther Creek 42, Highland 36

1999
5A Division I – Midland Lee 42, Aldine Eisenhower 21
5A Division II – Garland 37, Katy 25
4A Division I – Texas City 27, Hereford 14
4A Division II – Stephenville 28, Port Neches-Groves 18
3A Division I – Liberty Eylau 49, Mathis 6
3A Division II – Commerce 17, Sealy 10
2A Division I – Mart 40, Boyd 7
2A Division II – Celina 38, Elysian Fields 7
1A – Bartlett 35, Aspermont 6
6-Man – Gordon 54, Groom 34

1998
5A Division I – Duncanville 24, Converse Judson 21
5A Division II – Midland Lee 54, San Antonio MacArthur 0
4A Division I – Grapevine 22, Bay City 0
4A Division II – Stephenville 34, La Marque 7
3A Division I – Aledo 14, Cuero 7
3A Division II – Newton 21, Daingerfield 0
2A Division I – Omaha Paul Pewitt 28, Brookshire-Royal 26
2A Division II – Celina 21, Elysian Fields 0
1A – Tenaha 20, Wheeler 13
6-Man – Trinidad 62, Borden County 16

1997
5A Division I – Katy 24, Longview 3
5A Division II – Flower Mound Marcus 59, Alief Hastings 20
4A Division I – Texas City 37, Corsicana 34
4A Division II – La Marque 17, Denison 0
3A – Sealy 28, Commerce 21
2A – Stanton 33, Rogers 7
1A – Granger 40, Wheeler 0
6-Man – Borden County 48, Panther Creek 16

1996
5A Division I – Lewisville 58, Converse Judson 34
5A Division II –
Austin Westlake 55, Abilene Cooper 15
4A Division I – Grapevine 34, Hays Consolidated 19
4A Division II – La Marque 34, Denison 3
3A – Sealy 36, Tatum 27
2A – Iraan 14, Groveton 7
1A – Windthorst 41, Tenaha 12
6-Man – Gordon 51, Whitharral 50

1995
5A Division I – Converse Judson 31, Odessa Permian 28
5A Division II – San Antonio Roosevelt 17, Flower Mound Marcus 10
4A – La Marque 31, Denison 8
3A – Sealy 21, Commerce 20
2A – Celina 32, Alto 28
1A – Thorndale 14, Roscoe 7
6-Man – Amherst 78, Milford 42

1994
5A Division I – Plano 28, Katy 7
5A Division II – Tyler John Tyler 35,
Austin Westlake 24
4A – Stephenville 32, La Marque 17
3A – Sealy 36, Atlanta 15
2A – Goldthwaite 20, Schulenburg 16
1A – Thorndale 36, Crawford 13
6-Man – Amherst 30, Milford 20

1993
5A Division I – Converse Judson 36, Plano 13
5A Division II – Lewisville 43, Aldine MacArthur 37
4A – Stephenville 26, La Marque 13
3A – Southlake Carroll 14, Cuero 6
2A – Goldthwaite 21, Omaha Paul Pewitt 8
1A – Sudan 54, Bremond 0
6-Man – Panther Creek 56, Dell City 28

1992
5A Division I – Converse Judson 52, Euless Trinity 0
5A Division II – Temple 38, Houston Yates 20
4A – Waxahachie 28, A&M Consolidated 24
3A – Southlake Carroll 48, Coldspring 0
2A – Schulenburg 35, Goldthwaite 20
1A – Bartlett 33, Sudan 26
6-Man – Panther Creek 54, Fort Hancock 26

1991
5A Division I – Killeen 14, Sugar Land Dulles 10
5A Division II – Odessa Permian 27, San Antonio Marshall 14
4A – A&M Consolidated 35, Carthage 16
3A – Groesbeck 7, Burnet 0
2A – Schulenburg 21, Albany 0
1A – Memphis 21, Oakwood 14
6-Man – Fort Hancock 64, Christoval 14

1990
5A Division I – Marshall 21, Converse Judson 19
5A Division II – Aldine 27, Arlington Lamar 10
4A – Wilmer-Hutchins 19,
Austin Westlake 7
3A – Vernon 41, Crockett 20
2A – Groveton 25, De Leon 19
1A – Bartlett 36, Munday 28
6-Man – Fort Hancock 66, Christoval 17

1989
5A – Odessa Permian, 28, Aldine 14
4A –
Tyler Chapel Hill 14, A&M Consolidated 0
3A – Mexia 22, Vernon 21
2A – Groveton 20, Lorena 13
1A – Thorndale 42, Sudan 24
6-Man – Fort Hancock 48, Jayton-Girard 24

1988
5A – Converse Judson 1, Dallas Carter 0 (Dallas Carter stripped of title)
On-field score: Dallas Carter 31, Converse Judson 14
4A – Paris 31, West Orange-Stark 13
3A – Southlake Carroll 42, Navasota 8
2A – Corrigan-Camden 35, Quanah 14
1A – White Deer 14, Flatonia 13
6-Man – Fort Hancock 76, Zephyr 30

1987
5A – Plano 28, Houston Stratford 21
4A – West Orange-Stark 17, Rockwall 7
3A – Cuero 14, McGregor 6
2A – Loerna 8, Refugio 7
1A – Wheeler 23, Bremond 21
6-Man – Lohn 58, Wellman 30

1986
5A – Plano 24, La Marque 7
4A – West Orange-Stark 21, McKinney 9
3A – Jefferson 24, Cuero 0
2A – Shiner 18, Mart 0
1A – Burkeville 33, Throckmorton 7
6-Man – Fort Hancock 50, Christoval 36

1985
5A – Houston Yates 37, Odessa Permian 0
4A – Sweetwater 17, Tomball 7
3A – Daingerfield 47, Cuero 22
2A – Electra 29, Groveton 13
1A – Goldthwaite 24, Runge 7
6-Man – Jayton 64, Christoval 14

1984
5A – Odessa Permian 21, Beaumont French 21 (tie) CO-CHAMPIONS
4A – Denison 27, Tomball 13
3A – Medina Valley 21, Daingerfield 13
2A – Groveton 38, Panhandle 7
1A – Munday 13, Union Hill 0
6-Man – Jayton 44, May 28

1983
5A – Converse Judson 25, Midland Lee 21
4A – Bay City 30, Lubbock Estacado 0
3A – Daingerfield 42, Sweeny 0
2A – Boyd 16, Groveton 8
1A – Knox City 27, Bremond 20
6-Man – Highland 67, Mozella 50

1982
5A – Beaumont West Brook 21, Hurst Bell 10
4A –
Fort Bend Willowridge 22, Corsicana 17
3A – Refugio 22, Littlefield 21
2A – Eastland 28, East Bernard 6
1A – Union Hill 13, Roscoe 0
6-Man – Highland 60, Mullin 13

1981
5A – Lake Highlands 19, Houston Yates 6
4A – Brownwood 24,
Fort Bend Willowridge 9
3A – Cameron 26, Gilmer 3
2A – Pilot Point 32, Garrison 0
1A – Bremond 12, Wink 9
6-Man – Whitharral 56, Mullin 36

1980
5A – Odessa Permian 28, Port Arthur Jefferson 19
4A – Huntsville 19, Paris 0
3A – Pittsburg 13, Van Vleck 2
2A – Pilot Point 0, Tidehaven 0 (tie) – CO-CHAMPIONS
1A – Valley View 7, Rankin 6
6-Man – Milford 36, Highland 16

1979
4A – Temple 28, Houston Memorial 6
3A – McKinney 20, Bay City 7
2A – Van 25, McGregor 0
1A – Hull-Daisetta 28, China Spring 18
B – Wheeler 33, High Island 21
6-Man – Milford 53, Cotton Center 34

1978
4A – Houston Stratford 29, Plano 13
3A – Brownwood 21, Gainesville 12
2A – Sealy 42, Wylie 20
1A – China Spring 42, Lexington 3
B – Union Hill 14, Wheeler 7
6-Man – Cherokee 29, Cotton Center 27

1977
4A – Plano 13, Port Neches-Groves 10
3A – Dickinson 40, Brownwood 28
2A – Wylie 22, Bellville 14
1A – East Bernard 27, Seagraves 10
B – Wheeler 35, Lone Oak 13
6-Man – May 42, Marathon 35

1975
4A – Port Neches-Groves 20, Odessa Permian 10
3A – Ennis 13, Cuero 10
2A – La Grange 27, Childress 6
1A – DeLeon 28, Schulenberg 15
B – Big Sandy 26, Groom 2
8-Man – Leakey 32, Follett 14
6-Man – Cherokee 40, Marathon 26

1976
4A – San Antonio Churchill 10, Temple 0
3A – Beaumont Hebert 35, Gainesville 7
2A – Rockdale 23, Childress 6
1A – Barbers Hill 17, DeLeon 8
B – Gorman 18, Ben Bolt 6
6-Man – Marathon 62, May 16

1974
4A – Brazoswood 22, Mesquite 12
3A – Cuero 19, Gainesville 7
2A – Newton 56, Spearman 26
1A – Grapeland 19, Aledo 18
B -Big Sandy 0, Celina 0 (tie) – CO-CHAMPIONS
8-Man – Follett 28, La Pryor 22
6-Man – Marathon 60, Cherokee 58

1973
4A – Tyler John Tyler 21, Austin Reagan 14
3A – Cuero 21, Mount Pleasant 7
2A – Friendswood 28, Hooks 15
1A – Troup 28, Vega 7
B – Big Sandy 25, Rule 0
8-Man – Goree 52, LA Pryor 22
6-Man – Cherokee 43, Marathon 12

1972
4A – Odessa Permian 37, Baytown Sterling 7
3A – Uvalde 33, Lewisville 27
2A – Boling 20, Rockwall 0
1A – Schulenberg 14, Clarendon 10
B – Chilton 6, Windthorst 0
8-Man – Goree 28, Harold 24
6-Man – O’Brien 60, Jerrell 14

1971
4A – San Antonio Lee 28, Wichita Falls 27
3A – Plano 21, Gregory-Portland 20
2A – Jacksboro 20, Rosebud-Lott 14
1A – Barbers Hill 3, Sonora 3 (tie) CO-CHAMPIONS

1970
4A – Austin Reagan 21, Odessa Permian 14
3A – Brownwood 14, Cuero 0
2A – Refugio 7, Iowa Park 7 (tie) CO-CHAMPIONS
1A – Sonora 45, Pflugerville 6

1969
4A – Wichita Falls 28, San Antonio Lee 20
3A – Brownwood 34, West Columbia 16
2A – Iowa Park 31, Klein 14
1A – Mart 28, Sonora 0

1968
4A – Austin Reagan 17, Odessa Permian 11
3A – Lubbock Estacado 14, Refugio 0
2A – Daingerfield 7, Lufkin Dunbar 6
1A – Sonora 9, Poth 0

1967
4A – Austin Reagan 20, Abilene Cooper 19
3A – Brownwood 36, El Campo 12
2A – Plano 27, San Antonio Randolph 8
1A – Tidehaven 7, Clifton 6

1966
4A – San Angelo Central 21, Spring Branch 14
3A – Bridge City 30, McKinney 6
2A – Sweeny 29, Granbury 7
1A – Sonora 40, Schulenberg 14

1965
4A – Odessa Permian 11, San Antonio Lee 6
3A – Brownwood 14, Bridge City 0
2A – Plano 20, Edna 17
1A – Willis Point 14, White Deer 0

1964
4A – Garland 26, Galena Park 21
3A – Palestine 24, San Marcos 15
2A – Palacios 12, Marlin 0
1A – Archer City 13, Ingleside 6

1963
4A – Garland 17, Corpus Christi Miller 0
3A – Corsicana 7, Pharr-San Juan-Alamo 0
2A – Rockwall 7, Sugar Land Dulles 6
1A – Petersburg 20, George West 12

1962
4A – San Antonio Brackenridge 30, Borger 26
3A – Dumas 14, Pharr-San Juan-Alamo 3
2A – Jacksboro 52, Rockdale 0
1A – Rotan 39, Ingleside 6

1961
4A – Wichita Falls 21, Galena Park 14
3A – Dumas 6, Nederland 0
2A – Donna 28, Quanah 21
1A – Albany 18, Hull-Daisetta 12

1960
4A – Corpus Christi Miller 13, Wichita Falls 6
3A – Brownwood 26, Port Lavaca 6
2A – Denver City 26, Bellville 21
1A – Albany 20, Crosby 0

1959
4A – Corpus Christi Ray 20, Wichita Falls 6
3A – Breckenridge 20, Cleburne 20 (tie) CO-CHAMPIONS
2A – Brady 1, Stamford 0 – (Stamford stripped of title) On-field score: Stamford 19, Brady 14
1A – Katy 16, Sundown 6

1958
4A – Wichita Falls 48, Pasadena 6
3A – Breckenridge 42, Kingsville 14
2A – Stamford 23, Angleton 0
1A – White Deer 44, Elgin 22

1957
4A – Highland Park 21, Port Arthur 9
3A – Nederland 20, Sweetwater 7
2A – Terrell 41, Brady 6
1A – Mart 7, White Oak 7

1956
4A – Abilene 14, Corpus Christi Ray 0
3A – Garland 3, Nederland 0
2A – Stamford 26, Brady 13
1A – Stinnett 35, Hondo 13

1955
4A – Abilene 33, Tyler 13
3A – Port Neches 20, Garland 14
2A – Stamford 34, Hillsboro 7
1A – Deer Park 7, Stinnett 0

1954
4A – Abilene 14, Houston Austin 7
3A – Breckenridge 20, Port Neches 7
2A – Phillips 21, Killeen 13
1A – Deer Park 26, Albany 6

1953
4A – Houston Lamar 33, Odessa 7
3A – Port Neches 24, Big Spring 13
2A – Huntsville 40, Ballinger 6
1A – Ranger 34, Luling 21

1952
4A – Lubbock 12, Baytown Lee 7
3A – Breckenridge 28, Temple 20
2A – Terrell 61, Yoakum 13
1A – Wink 26, Deer Park 20

1951
4A – Lubbock 14, Baytown Lee 12
3A – Breckenridge 20, Temple 14
2A – Arlington 7,
Waco La Vega 0
1A – Gi
ddings 25, Newcastle 14

1950
City – Dallas Sunset 14, Houston Reagan 6
2A – Wichita Falls 14, Austin 13
1A – Wharton 13, Kermit 9

1949
City – San Antonio Jefferson 31, Dallas Sunset 13
2A – Wichita Falls 34, Austin 13
1A – Littlefield 13, Mexia 0

1948
City – Fort Worth Arlington Heights 20, Houston Lamar 0
2A – Waco 21, Amarillo 0
1A – Monahans 14, New Braunfels 0

1947
San Antonio Brackenridge 22, Highland Park 13

1946
Odessa 21, San Antonio Jefferson 14

1945
Highland Park 7, Waco 7 (tie) CO-CHAMPIONS

1944
Port Arthur 20, Highland Park 7

1943
San Angelo 26, Lufkin 13

1942
Austin 20, Dallas Sunset 7

1941
Wichita Falls 13, Temple 0

1940
Amarillo 20, Temple 7

1939
Lubbock 20, Waco 14

1938
Corpus Christi 20, Lubbock 6

1937
Longview 19, Wichita Falls 12

1936
Amarillo 10, Kerrville 6

1935
Amarillo 13, Greenville 7

1934
Amarillo 48, Corpus Christi 0

1933
Greenville 21, Dallas Tech 0

1932
Corsicana 0, Ft. Worth Masonic Home 0 (tie)
(Corsicana awarded title on penetrations, 3-0)

1931
Abilene 13, Beaumont 0

1930
Tyler 25, Amarillo 13

1929
Port Arthur 0, Breckenridge 0 (tie) CO-CHAMPIONS

1928
Abilene 38, Port Arthur 0

1927
Waco 21, Abilene 14

1926
Waco 20, Dallas Oak Cliff 7

1925
Waco 20, Dallas Forest Avenue 7

1924
Dallas Oak Cliff 31, Waco 0

1923
Abilene 3, Waco 0

1922
Waco 13, Abilene 10

1921
Bryan 35, Dallas Oak Cliff 13

1920
Houston Heights 0, Cleburne 0 (tie) CO-CHAMPIONS