Playoff Watch: Class 4A (Week 8)

| |

The following is a complete list of clinching and elimination scenarios for Class 4A Week 8 (Oct 17-19).

District 1-4A
EP Chapin (4-3, 4-0) – clinches playoff berth with win OR loss by either EP Bowie or EP Jefferson.
EP Andress (5-1, 3-0) – clinches playoff berth with win AND loss by either EP Bowie or EP Jefferson.
EP Burges (2-5, 0-4) – eliminated with loss AND EP Bowie win; OR wins by EP Bowie and El Paso.

District 2-4A
EP Del Valle (5-2, 5-0) – clinched playoff berth.
—-
EP Eastlake (5-1, 4-0) – clinches playoff berth win OR loss by Clint Horizon and EP Parkland.
EP Riverside (1-6, 1-5) – eliminated with loss AND EP Hanks win.
San Elizario (1-6, 0-5) – eliminated with loss OR EP Hanks win.

District 6-4A
FW North Side (0-7, 0-5) – eliminated with loss OR win by FW Eastern Hills.

District 7-4A
Aledo (6-0, 3-0) – clinches playoff berth with win.
FW OD Wyatt (1-5, 0-3) – eliminated with loss AND FW Trimble Tech win.
FW South Hills (3-3, -3) – eliminated with loss.
FW Western Hills (0-6, 0-3) – eliminated with loss.

District 13-4A
Denison (4-2, 3-0) – clinches playoff berth with win.

District 18-4A
Brenham (5-1), 4-0) – clinches playoff berth with win and Huntsville loss.
—-
Bryan Rudder (0-7, 0-5) – eliminated from contention.

District 19-4A
Humble Summer Creek (6-0, 4-0) – clinches playoff berth with win.
Kingwood Park (4-3, 4-1) – clinches playoff berth with win AND Humble loss.
New Caney (1-5, 0-4) – eliminated with loss.
New Caney Porter (2-4, 0-4) – eliminated with loss OR Crosby win.

District 21-4A
Houston Reagan (5-1, 4-0) – clinches playoff berth with win.
Houston Lee (1-5, 0-4) – eliminated with loss.

District 22-4A
FB Ridge Point (5-1, 3-0) – clinches playoff berth with win.
Houston Northbrook (1-5, 0-3) – eliminated with loss AND wins by FB Willowridge and Tomball.
Houston Spring Woods (0-6,0-3) – eliminated with loss.

District 23-4A
George Ranch (7-0, 3-0) – clinches playoff berth with win.

District 24-4A
Santa Fe (1-5, 0-3) – eliminated with loss.

District 25-4A
Leander Rouse (6-1, 3-0) – clinches playoff berth with win AND Marble Falls loss.
Austin Vandegrift (5-2, 3-0) – clinches playoff berth with win.
Leander (2-5, 0-3) – eliminated with loss.
Dripping Springs (2-5, 0-3) – eliminated with wins by Cedar Park and CP Vista Ridge.

District 26-4A
Austin McCallum (4-3, 2-0) – clinches playoff berth with win AND Austin Lanier loss.
Austin Johnson (3-3, 2-0) – clinches playoff berth with win.

District 27-4A
Schertz Clemens (6-0, 3-0) – clinches playoff berth with win AND  losses by Kerrville Tivy and Lockhart.
Kyle Lehman (0-6, 0-3) – eliminated with loss AND wins by Boerne Champion and Hays Consolidated.

District 28-4A
SA Brennan (7-0, 3-0) – clinches playoff berth with win.
SA Jefferson (0-7, 0-3) – eliminated with loss.

District 31-4A
Laredo Cigarroa (0-6, 0-3) – eliminated with loss AND wins by Alice and Laredo Nixon.

0 0 vote
Article Rating
Previous

Class 5A Statewide Rankings (Week 8)

Projected Playoff Pairings – Class 4A (Week 8)

Next
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Related Posts